Η ιστορία μας

Picture 8

Το Υπουργείο Παιδείας ανέθεσε στις αρχές της δεκαετίας του `20 σε νέους αρχιτέκτονες την ανέγερση σχολικών μονάδων στην Αθήνα. Τα σχολεία αυτά που διασώζονται ακόμα και σήμερα αποτελούν αναφορά αφού σχεδιάστηκαν από πρωτοπόρους για την εποχή τους Έλληνες αρχιτέκτονες.

Ο Κυριακούλης Παναγιωτάκος σχεδίασε το συγκρότημα του Αγίου Αρτεμίου που κτίστηκε στην περιοχή της Γούβας (σημερινή οδό Φιλολάου). Το 1933 εγκαταστάθηκε εκεί το 13ο Γυμνάσιο Αρρένων.

Με μικρές προσθήκες και μετατροπές εσωτερικά, το κτίριο που σχεδίασε ο Παναγιωτάκος πριν 80 χρόνια συνεχίζει να στεγάζει το 91ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών.

Το 13ο Γυμνάσιο Αθηνών μετά από μία μικρή περιπλάνηση στην συνοικία του Μετς, εγκαταστάθηκε οριστικά στην σημερινή του θέση, μεταξύ των οδών Δαμαγήτου και Βουτσινά.