Βιωματικό πρόγραμμα για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα- Σεβασμός στον (διαφορετικό) Άνθρωπο

… και γίναμε όλοι ελάχιστα ανεκτικοί στο διαφορετικό. Έτσι, χωριστήκαμε σε ανώτερους και κατώτερους, σε ελεύθερους και σκλάβους, σε αρτιμελείς και σε ανάπηρους, σ’ αυτούς που έχουν δικαίωμα και σ’ αυτούς που δεν έχουν. Ξεχάσαμε όμως πως πίσω από αυτές τις διαφοροποιήσεις και τις ιδιότητες που μας κατατάσσουν σε κατηγορίες είμαστε όλοι Άνθρωποι.

oloi diaforetikoi oloi isoi

Τη Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου 2023, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα των Ατόμων με Αναπηρία, στο αμφιθέατρο του σχολείου μας, πραγματοποιήθηκε ένα βιωματικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα, από τη θεατρική ομάδα ΣυνΚίνησις, γεμάτο δρώμενα, κίνηση, συναίσθημα, εικόνες κα συμβολισμούς, με στόχο να γνωρίσουμε τα (παν)ανθρώπινα δικαιώματα, την αξία τους και κυρίως τη δική μας θέση και ευθύνη απέναντι στον εαυτό μας και τον Άνθρωπο.
Η υλοποίηση του προγράμματος έγινε με τη συμμετοχή 25 μαθητών του σχολείου μας, από τα τμήματα Γ1, Γ2, Γ3, με την πρωτοβουλία και την επίβλεψη της Διευθύντριας κ. Ελένης Καραγιάννη.

sinkinisis g1

sinkinisis g2